Extra opgaven 9.7 - 9.11

feedback
Extra opgave 9.7

Abdel bv heeft voor een klus de volgende gegevens verzameld:

·     Materiaal 5 kg à € 28;

·     Arbeid 15 uur à € 60.

 

Achteraf blijkt dat:

·     het materiaalverbruik 5,1 kg is geweest;

·     er € 27,90 per kg materiaal is betaald;

·     er 16 uur aan de klus is gewerkt;

·     het betaalde uurloon € 61 is geweest;

Bereken het totale resultaat op het materiaalverbruik.

Voorcalculatie

5 kg x € 28

€ 140

Nacalculatie

5,1 kg x € 27,90

€ 142,29

Resultaat op materiaal         

 

    2,29 nadelig

Splits het resultaat op het materiaalverbruik in een prijsverschil en een efficiencyverschil.

Efficiencyverschil op materiaal

(5 kg – 5,1 kg) x € 28

€ 2,80 nadelig

Prijsverschil op materiaal

(€ 28 – € 27,90) x 5,1 kg

€ 0,51 voordelig

Resultaat op materiaal

 

€ 1,51 nadelig

Bereken het totale resultaat op arbeid.

Voorcalculatie

15 uur x € 60

€ 900

Nacalculatie

16 uur x € 61

€ 976

Resultaat op arbeid

 

  76 nadelig

Splits het resultaat op arbeid in een prijsverschil en een efficiencyverschil.

Efficiencyverschil op arbeid

(15 uur – 16 uur) x € 60

€ 60 nadelig

Prijsverschil op arbeid

(€ 60 – € 61) x 16 uur

€ 16 nadelig

Resultaat op arbeid

 

€ 76 nadelig

Antwoord indienen
feedback
Extra opgave 9.8

In de standaardkostprijs van product Bèta is 4,5 kg grondstof opgenomen tegen € 11 per kg. Uit de nacalculatie blijkt dat in de maand mei 3.050 producten Bèta zijn geproduceerd. Hiervoor is 13.800 kg grondstof gebruikt waarvoor € 142.140 is betaald.

Bereken het efficiencyresultaat op de grondstofkosten over mei.

SH

4,5 kg x 3.050

13.725 kg

 

 

WH

 

13.800 kg

 

 

 

 

75 kg

x € 11 =

€ 825 nadelig

Bereken het prijsresultaat op de grondstofkosten over mei.

SP

€ 11

 

 

WP € 142.140

          13.800

€ 10,30

 

 

 

   0,70

x 13.800 kg =

€ 9.660 voordelig

Antwoord indienen
feedback
Extra opgave 9.9

Om product Alpha te produceren, zijn standaard 3 arbeidsuren nodig. Het standaard uurloon bedraagt € 34. In de afgelopen periode zijn 480 stuks Alpha geproduceerd. In werkelijkheid zijn aan de productie van Alpha 1.445 arbeidsuren besteed. Hier­voor is € 48.841 betaald.

Bereken het efficiencyresultaat op arbeid.

SH

3 uur x 480  

1.440 uur

 

 

WH

 

1.445 uur

 

 

 

 

       5 uur

 x € 34 =

€ 170 nadelig

Bereken het prijsresultaat op arbeid.

SP

€ 34

 

 

WP € 48.841

          1.445

€ 33,80

 

 

 

   0,20

x 1.445 uur =

€ 289 voordelig

Antwoord indienen
feedback
Extra opgave 9.10

Onderneming Zonzee produceert surfplanken. De voorcalculatie van een surf­plank ziet er als volgt uit:

·     grondstof: 9,8 kg à € 15 = € 147

·     arbeid: 7 uur à € 32 = € 224

·     indirecte kosten: 8 machine-uren à € 22 = € 176

 

In de afgelopen periode zijn er 120 surfplanken geproduceerd.

Hiervan zijn de volgende gegevens bekend:

·     grondstoffenverbruik: 1.190 kg met een totale waarde van € 17.910

·     aantal gewerkte manuren: 835; hiervoor is € 26.887 betaald

·     indirecte kosten: 950 machine-uren, ter waarde van € 20.805

Bepaal het totale verschil tussen voor- en nacalculatie. Geef aan of dit verschil voordelig of nadelig is.

 

Voorcalculatie

Nacalculatie

Verschil

Grondstof

120 x € 147 = € 17.640

€ 17.910

€ 270 nadelig

Manuren

120 x € 224 = € 26.880

€ 26.887

     7 nadelig

Indirecte kosten

120 x € 176 = € 21.120

€ 20.805

€ 315 voordelig

Totaal

€ 65.640

€ 65.602

  38 voordelig

Splits het gevonden verschil op grondstof in prijs- en efficiencyresultaat.

Efficiencyverschil op grondstof

SH

9,8 kg x 120

1.176 kg

 

 

WH

 

1.190 kg

 

 

 

 

     14 kg

x € 15 =

€ 210 nadelig

 

Prijsverschil op grondstof

SP

€ 15

 

 

WP € 17.910

          1.190 

€ 15,0504…..

 

 

 

    0,0504…

x 1.190 kg =

€ 60 nadelig

Of

WH x SP

1.190 kg x € 15

€ 17.850

WH x WP

 

€ 17.910

 

 

        60 nadelig

 

Resultaat op grondstof      € 210 nadelig  + € 60 nadelig = € 270 nadelig

Splits het gevonden verschil op manuren in prijs- en efficiencyresultaat.

Efficiencyverschil op manuren

SH

7 uur x 120

840 uur

 

 

WH

 

835 uur

 

 

 

 

    5 uur

x € 32 =

€ 160 voordelig

 

Prijsverschil op manuren

SP

€ 32

 

 

WP € 26.887

          835    

€ 32,20

 

 

 

   0,20

x 835 uur =

€ 167 nadelig

Of

WH x SP

835 uur x € 32

€ 26.720

WH x WP

 

€ 26.887

 

 

      167 nadelig

 

Resultaat op manuren       € 160 voordelig  + € 167 nadelig = € 7 nadelig

Splits het gevonden verschil op indirecte kosten in prijs- en efficiencyresultaat.

Efficiencyverschil op indirecte kosten

SH

8 uur x 120

960 uur

 

 

WH

 

950 uur

 

 

 

 

  10 uur

x € 12 =

€ 220 voordelig

 

Prijsverschil op indirecte kosten

SP

€ 22

 

 

WP € 20.805

          950    

€ 21,90

 

 

 

   0,10

x 950 uur =

€ 95 voordelig

Of

WH x SP

950 uur x € 22

€ 20.900

WH x WP

 

€ 20.805

 

 

        95 voordelig

 

Resultaat op indirecte kosten      € 220 voordelig  + € 95 voordelig = € 315 voordelig

Antwoord indienen
feedback
Extra opgave 9.11

De standaardkostprijs van het product Calvo is als volgt samengesteld:

Grondstof

2 kilo à € 5 per kilo

€ 10

Directe arbeid

0,2 uur à € 25 per uur

  5 +

Variabele kosten

 

€ 15

Constante kosten

 

  3 +

Kostprijs

 

€ 18

 

De normale productie en afzet van Calvo bedraagt 10.000 eenheden per maand. Calvo wordt steeds verkocht voor € 25 per eenheid.

 

Over de maand oktober zijn de volgende gegevens bekend.

·     productie en afzet: 9.000 eenheden Calvo

·     verkoopprijs: € 25 per eenheid

·     verbruik van grondstof: 17.800 kilo, met een gemiddelde prijs van € 5,05 per kilo

·     directe arbeid: 1.840 uur, waarvoor gemiddeld € 24,75 per uur is betaald

·     constante kosten: € 28.000. Eventuele verschillen met de voorcalculatorische constante kosten worden uitsluitend veroorzaakt door prijsverschillen

Bereken het bedrijfsresultaat over oktober door de totale kosten af te trekken van de totale opbrengst.

Totale opbrengst

9.000 x € 25

 

€ 225.000

Totale kosten

 

 

 

Grondstof

17.800 kg x € 5,05

€ 89.890

 

Arbeid

1.840 x € 24,75

€ 45.540

 

Constante kosten

 

€ 28.000

 

 

 

 

€ 163.430

Bedrijfsresultaat

 

Voordelig

   61.570

Bereken het verkoopresultaat over oktober.

9.000 x (€ 25 - € 18) = € 63.000 voordelig.

Bereken het bezettingsresultaat over oktober.

(9.000 – 10.000) x € 3 = € 3.000 nadelig

Bereken het efficiencyresultaat op de grondstofkosten over oktober.

SH

2 kg x 9.000

18.000 kg

 

 

WH

 

17.800 kg

 

 

 

 

     200 kg

x € 5 =

€ 1.000 voordelig

Bereken het prijsresultaat op de grondstofkosten over oktober.

SP

€ 5

 

 

WP

€ 5,05

 

 

 

€ 0,05

x 17.800 kg =

€ 890 nadelig

Bereken het efficiencyresultaat op arbeid over oktober.

SH

0,2 uur x 9.000

1.800 uur

 

 

WH

 

1.840 uur

 

 

 

 

     40 uur

x € 25 =

€ 1.000 nadelig

Bereken het prijsresultaat op arbeid over oktober.

SP

€ 25

 

 

WP

€ 24,75

 

 

 

  0,25

x 1.840 uur =

€ 460 voordelig

 

 

Bereken het prijsresultaat op constante kosten over oktober.

Voorcalculatorische constante kosten

10.000 x € 3

€ 30.000

Nacalculatorische constante kosten         

 

€ 28.000

 

 

   2.000 voordelig

Bereken het bedrijfsresultaat over oktober door de deelresultaten op te tellen.

verkoopresultaat

€ 63.000 voordelig

bezettingsresultaat

   3.000 nadelig

efficiencyresultaat op grondstof

   1.000 voordelig

prijsresultaat op grondstof

      890 nadelig

efficiencyresultaat op arbeid

   1.000 nadelig

prijsresultaat op arbeid

      460 voordelig

prijsresultaat op constante kosten

   2.000 voordelig

bedrijfsresultaat

€ 61.570 voordelig

Antwoord indienen